Vianočná akcia

Využite vianočnú akciu a získajte ku každému nákupu hodnotný darček - vreckový nožík s vývrtkou na víno. Vyberte si z aktuálnej ponuky tokajských vín a náš tokajský kuriér Vám darček prinesie s Vašim nákupom.

SOŠ vinársko - ovocinárska Viničky

História školy

V roku 1952 bola v Kossuthovom kaštieli vo Viničkách založená Poľnohospodárska majstrovská škola s dvojročným cyklom s maďarským vyučovacím jazykom. Škola postupne prešla do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva poľnohospodárstva a výživy. V roku 1978 sa zmenil názov na Stredné odborné učilište poľnohospodárske a v rokoch 1989-1995 boli v učilišti triedy Strednej poľnohospodárskej školy v Čaklove, so študijným odborom vinohradníctvo. V posledných rokoch nebol na učilišti už žiadny poľnohospodársky odbor, lebo sa radikálne znížil záujem o tieto odbory.

Stredná odborná škola vinársko - ovocinárska

Od roku 2008 sa vracia tradícia vo Viničkách a otvára sa Stredná odborná škola vinársko - ovocinárska s maturitným študijnými odbormi: Hotelová akadémia, Manažment cestovného ruchu, Vinohradníctvo a ovocinárstvo a pomaturitné štúdium v odboroch vinohradníctvo a ovocinárstvo , podnikanie a vinohradníctvo a ovocinárstvo - agroturistika. Škola musela po roku 1989 v rámci reštitúcií vrátiť väčšinu pozemkov, a tak predtým chýrnej škole s veľkou výrobnou pivnicou s kapacitou 600 hektolitrov ostalo len sedem hektárov vinohradov.

Výroba tokajského vína v SOŠ vinársko - ovocinárskej

Vinárstvo však funguje vedľa prevádzkovania školy ako podnikateľská činnosť naďalej. Klasickým oxidatívnym spôsobom bez ďalších zásahov, len so základným sírením, sa v školskej pivnici spracovávajú odrody Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Ročný objem produkcie predstavuje približne 20 000 litrov predovšetkým sudového vína. Originálnym produktom vinárstva je cuvée Zlatá putňa. Škola totiž vlastní jednohektárový ampelografický vinohrad, v ktorom rastú všetky odrody povolené v bývalej ČSSR. A práve biele hrozno, zmiešané a lisované dohromady, tvorí toto cuvée, ktoré je tak zároveň druhovo najrozmanitejšou zmesou na Slovensku. Väčšina vín z produkcie školy slúži na degustácie pre ohlásené skupiny maximálne 50 návštevníkov, pre ktorých je možné pripraviť aj pohostenie. V rámci degustácií je však možné ochutnať celú škálu tokajských výberov z rôznych ročníkov. Na predaj sú určené základné odrodové tokajské vína a biele cuvée Zlatá putňa. Odborný výklad v slovenčine, maďarčine a za pomoci tlmočníkov aj v angličtine a nemčine umožní aj zahraničným návštevníkom spoznať históriu a vychutnať si svojráznu náladu pivnice. V roku 2010 plánuje škola novinky vo výrobe vína. Ťažisko by sa malo presunúť na fľaškovú produkciu, do pivnice pribudnú nové technológie, najmä plniaca linka.

Degustácia tokajských vín

SOŠ vinársko - ovocinárska Viničky ponúka degustáciu tokajských vín v školskej pivnici a pohostenie v priestoroch školy. Verejnosti ponúka organizovanie svadieb, stužkových slávností, narodeninových osláv, jubileí, pracovných podujatí, konferencie a pod. Stravu je možné zabezpečiť po vzájomnej dohode.

Študijné odbory

Pre absolventov základných škôl: (4 roky)

 • Hotelová akadémia
 • Manažment cestovného ruchu
 • Vinohradníctvo a ovocinárstvo
 • Kuchár
 • Čašník, servírka
 • Drevárska a nábytkárska výroba

Pomaturitné štúdium

Pre absolventov stredných škôl: (2 roky)

 • Vinohradníctvo a ovocinárstvo

Učebné odbory

Pre absolventov základných škôl: (3 roky)

 • Kuchár
 • Stolár

Nadstavbové štúdium

Pre absolventov trojročných odborov: (2 roky)

 • Spoločné stravovanie
 • Drevárska a nábytkárska výroba

Z našej ponuky vyberáme

Tokajská Esencia Hollókoi 1978 0,25 l

Tokajská esencia je zložená z vysoko koncetrovaného toka ...

Cena: 65.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 6-putňový archívny Hollókoi 1983

Hustá konzistencia, čistá chuť, elegantné vystupovanie ...

Cena: 250.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 3-putňový Homoky 1993

Tokajské víno vysokej kvality s typickým tokajským chara ...

Cena: 30.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 5-putňový Homoky 1988

Zrelé luxusné tokajské víno s chuťou ananásu, medovéh ...

Cena: 60.00 €
plus minus Ks