Vianočná akcia

Využite vianočnú akciu a získajte ku každému nákupu hodnotný darček - vreckový nožík s vývrtkou na víno. Vyberte si z aktuálnej ponuky tokajských vín a náš tokajský kuriér Vám darček prinesie s Vašim nákupom.

Košické slávnosti vína 2007

„Keď som sa ešte v roku 2006, najprv ako hovorca primátora a magistrátu mesta, potom ako pracovník marketingu, zodpovedný za komunikáciu mesta Košice smerom k verejnosti, zasadzoval za obnovenie vinárskych tradícií spojených s našim mestom, padol aj návrh na pravidelné organizovanie vínneho festivalu v metropole východného Slovenska. Argumentoval som historickými faktami: v okolí mesta sa od stredoveku pestovalo a v jeho pivniciach dorábalo i skladovalo víno až do polovice 19. storočia, kedy vinice zničili zhubné choroby. Mesto Košice tiež vlastnilo od dávneho stredoveku rozsiahle vinice v Tokajskej oblasti vtedajšieho Uhorska a tokajské pre Košice sa tam vyrábalo vo veľkom množstve. Skvelé víno sa potom skladovalo v košických pivniciach. Mestskí konšeli časť zlatistého moku vyčlenili na ďalší transport po vínnej ceste do Poľska a časť určili na priamu spotrebu: pre richtára, mestskú radu, mestských úradníkov, ako aj na reprezentačné účely. Aj v modernej dobe patril Košiciam prívlastok vinárskej metropoly.

V tunajších Východoslovenských vinárskych závodoch sa dorábali najlepšie vína z okolitých slovenských oblastí Tokajskej, Sobraneckej, Zemplínskej i Moldavskej (medzi nimi skvostné odrody z Tibavy, Malej i Veľkej Tŕne, či Orechovej) a v istom období sa v uliciach mesta slávilo aj vinobranie s neodmysliteľným burčiakom, aj Košickým pokladom. A keďže s vínom sa zväčša spájala aj dobrá nálada, optimizmus i komunikácia, bolo len otázkou času, kedy sa mesto k svojím slávnym tradíciám vráti. Stalo sa tak už v roku 2006, kedy sa Košičania po poltisícročnej pauze opäť zúčastnili na vinobraní v maďarskom tokajskom mestečku Abaújszantó reprezentovaní predstaviteľmi samosprávy a rok na to sa koncom septembra 2007 v meste uskutočnil prvý ročník Košických slávnosti vína. Pre potechu občanov jedného z najkrajších miest na svete. O tom je tento dokument. Tibor Ičo

Z našej ponuky vyberáme

Tokajská Esencia Hollókoi 1978 0,25 l

Tokajská esencia je zložená z vysoko koncetrovaného toka ...

Cena: 65.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 6-putňový archívny Hollókoi 1983

Hustá konzistencia, čistá chuť, elegantné vystupovanie ...

Cena: 250.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 3-putňový Homoky 1993

Tokajské víno vysokej kvality s typickým tokajským chara ...

Cena: 30.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 5-putňový Homoky 1988

Zrelé luxusné tokajské víno s chuťou ananásu, medovéh ...

Cena: 60.00 €
plus minus Ks