Vianočná akcia

Využite vianočnú akciu a získajte ku každému nákupu hodnotný darček - vreckový nožík s vývrtkou na víno. Vyberte si z aktuálnej ponuky tokajských vín a náš tokajský kuriér Vám darček prinesie s Vašim nákupom.

Patrí tokajské víno Maďarom alebo Slovákom?

Celková rozloha Tokajskej oblasti dosahuje 8,6 tisíc hektárov. V roku 1918 bola umelo rozdelená česko-slovensko-maďarskou štátnou hranicou. V rokoch druhej svetovej vojny po známej Viedenskej arbitráži ju obhospodarovalo iba Maďarsko. Koreňom dlhotrvajúceho sporu je neochota maďarskej strany oficiálne uznať značku, kvalitu a predovšetkým existenciu slovenskej časti Tokajskej oblasti. Túto časť vymedzil zákon SNR č.4/1959 "O rozvoji tokajskej vinohradníckej oblasti" a následná Vyhláška č. 79 bývalého Povereníctva poľnohospodárstva a lesného hospodárstva z apríla 1959. Podľa nej slovenská časť zahrňuje hony siedmich obcí v trebišovskom okrese (Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Čerhov, Slovenské Nové Mesto, Viničky, Veľká Bara, Černochov) s rozlohou 698,10 hektárov. Maďari tvrdia, že v súlade so zákonným článkom č. XLVII bývalého uhorského Ministerstva orby z roku 1908 (išlo o prvé úradné vymedzenie Tokajskej oblasti) slovenskú časť tvoria iba tri obce - Slovenské Nové Mesto, Malá Tŕňa a Viničky, respektíve 178 hektárov viníc. Tento zákonný článok platil v Maďarsku do roku 1959, v bývalom Česko-Slovensku ho v roku 1954 nahradili štátne normy. Patrí tokajské víno Maďarom alebo aj Slovákom?

 
[ reagovať ]Belo | 4.6.2012 - 15:09
SR má pri rokovaniach s Maďarskom o Tokaji dve podmienky
"Ak chceme jednať s maďarskou stranou, tak len za dodržania dvoch základných podmienok - zachovanie minimálne 908 hektárov tokajských viníc na území Slovenska a názov oblasti Vinohradnícka oblasť Tokaj," uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Slovensko bude podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka pri spore s Maďarskom o značku Tokaj trvať na dvoch zásadných bodoch. "Ak chceme jednať s maďarskou stranou, tak len za dodržania dvoch základných podmienok - zachovanie minimálne 908 hektárov tokajských viníc na území Slovenska a názov oblasti Vinohradnícka oblasť Tokaj," uviedol minister na stretnutí so zástupcami Slovenského zväzu výrobcov hrozna a vína a Zväzu vinohradníkov.

Jahnátek zároveň vysvetlil, že úvahy o zavedení spotrebnej dane z tichého vína vychádzajú z myšlienky akumulácie fondov, ktoré by boli určené výhradne pre revitalizáciu vinohradov, na podporu domácich pestovateľov hrozna a výrobcov vína. "Myslím si, že sa zhodneme na jednom: obidve strany chcú, aby sa slovenské víno vyrábalo zo slovenského hrozna," konštatoval Jahnátek.

Štát totiž opäť zvažuje zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína, ktorej sadzba je v súčasnosti na rozdiel od piva a liehu nulová. Zvýšenie dane by malo byť súčasťou konsolidačného balíčka z dielne ministerstva financií. Rezort už o tejto téme rokoval so Zväzom výrobcov hrozna a vína aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ministerstvo financií sa zatiaľ k téme možného zvýšenia spotrebnej dane z tichého vína nechce vyjadrovať. Rezort pôdohospodárstva chce v prípade zavedenia spotrebnej dane na tiché víno kompenzovať domácich vinárov, keďže zvýšenie dane by malo postihnúť predovšetkým lacné víno z dovozu. Slovenskí vinári by podľa agrorezortu mohli získať späť prostriedky, ktoré štát od nich na dani vyberie, vo forme štátnej pomoci. V prípade realizácie štátnej pomoci však bude musieť prebehnúť proces notifikácie EÚ, v rámci ktorej Európska komisia posúdi, či by takáto podpora pre sektor vína bola v súlade s podporami vnútorného trhu.
[ reagovať ]Richard Švihura | 9.5.2012 - 14:47
Tokaj
Pozdravujem. Tokaj je na Slovensku aj v Maďarsku (väčšia časť). Komplexný pohľad na spor nájdete v mojom blogu: http://svihura.blog.sme.sk/c/281571/Slovensko-madarsky-spor-o-Tokaj.html Za blogom je možné si stiahnuť celú chronológiu. Pokiaľ viem, Európsky súdny dvor zatiaľ nerozhodol. Špecifikácia vína bola Tokajským združením podaná cez Úrad priemyselného vlastníctva SR, t. z. slovenskí tokajskí vinári môžu používať označenie "Vinohradnícka oblasť TOKAJ".
[ reagovať ]Ww | 9.5.2012 - 12:09
Zaregistrovanie znacky
Dobry den,

Neviete nahodou ako dopadol pokus madarska zalovanie EU za to, ze zaregistrovala Slovensky tokaj v E-Bachuse ? Ako sa tento spor vyriesil ? V nas prospech?
[ reagovať ]HAB | 8.5.2012 - 0:48
Hlavný spor
Haburová povedala: "Celý problém spočíva podľa mňa v tej výmere, na ktorej sa nevieme dohodnúť s Maďarskom. Podľa nás a rozhodnutia na základe vedeckých posudkov slovenský Tokaj má 908 hektárov. Neviem, odkiaľ minister zobral číslo 560 hektárov, myslím si, že nám ho diktuje maďarská strana."
[ reagovať ]Milan Mikuš | 8.5.2012 - 0:40
Maďari to ignorovali
Slovensko malo záujem riešiť problém s uznaním teritoriálneho označenia vín podporené odporúčaním Európskej komisie, aby sa o celej veci dohodlo s Maďarskom, ktoré však dostatočnú vôľu neprejavilo. Problém spôsobila Európska únia tým, že v roku 1993 uznala exkluzívne maďarskú ochrannú známku o pôvode.
1

Túto tému Vám prináša Tokajský vzdelávací inštitút, organizátor Medzinárodnej degustačnej súťaže vín TOKAJ.

Z našej ponuky vyberáme

Tokajská Esencia Hollókoi 1978 0,25 l

Tokajská esencia je zložená z vysoko koncetrovaného toka ...

Cena: 65.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 6-putňový archívny Hollókoi 1983

Hustá konzistencia, čistá chuť, elegantné vystupovanie ...

Cena: 250.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 3-putňový Homoky 1993

Tokajské víno vysokej kvality s typickým tokajským chara ...

Cena: 30.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 5-putňový Homoky 1988

Zrelé luxusné tokajské víno s chuťou ananásu, medovéh ...

Cena: 60.00 €
plus minus Ks