Vianočná akcia

Využite vianočnú akciu a získajte ku každému nákupu hodnotný darček - vreckový nožík s vývrtkou na víno. Vyberte si z aktuálnej ponuky tokajských vín a náš tokajský kuriér Vám darček prinesie s Vašim nákupom.

Význam hrozna a vína vo výžive človeka

Hrozno a kultúrne konzumované víno má vo výžive človeka opodstatnené miesto, najmä pre chuťové vlastnosti, vysoký obsah organických aj minerálnych látok a významnú dietetickú hodnotu.

Čo obsahuje víno a hrozno?

Hrozno aj víno obsahuje asi 360 rôznych komponentov, z ktorých treba spomenúť aspoň ich hlavné skupiny. 60-80 % tvorí voda, cukry v mušte tvoria 15-25 %, v prezretých hrozienkach asi 40 %. Je to predovšetkým glukóza, fruktóza, menej sacharóza a iné.

O obsahu kyselín v hrozne a v mušte hovorí kvalitatívny ukazovateľ. Obsah titrovateľných kyselín v hrozne kolíše od 5-14 g podľa kultivaru, ročníka a stupňa technologickej zrelosti. Ďalej je to skupina pektínov, celulóza, dusíkaté zlúčeniny, triesloviny, rastlinné farbivá, enzýmy, vitamíny, bukétne látky, minerálne látky popoloviny a medziprodukty biochemických procesov.

Význam pre organizmus človeka

Zo zloženia hrozna a vína možno ľahko posúdiť ich význam pre ľudský organizmus. Je to komplex látok potrebných na stavbu organizmu, reguláciu životných pochodov, osvieženie človeka, dotáciu energie podľa telesného a duševného zaťaženia organizmu.

Konzumácia hrozna a vína

V racionálnej výžive človeka hroznom a vínom možno doplniť a spestriť energetickú a biologickú hodnotu potravy. Konzumuje sa v čerstvom stave, používa sa na prípravu kuchárskych špecialít. Hrozno a z neho vyrobené polotovary a tovary (okrem vína a destilátov) sú vhodné pre deti, pre zdravého alebo aj chorého človeka každého veku. So zlepšovaním výživy obyvateľstva rastie aj konzumácia stolového hrozna.

Zvyšuje sa aj význam spracovania vedľajších produktov vinárskej výroby, ako sú výlisky, vínne kaly, menej kvalitné vína z doliskov a pod.

Blahodárny vplyv vína na ľudský orgazmus

Blahodárny vplyv vína na ľudský orgazmus

Z našej ponuky vyberáme

Tokajská Esencia Hollókoi 1978 0,25 l

Tokajská esencia je zložená z vysoko koncetrovaného toka ...

Cena: 65.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 6-putňový archívny Hollókoi 1983

Hustá konzistencia, čistá chuť, elegantné vystupovanie ...

Cena: 250.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 3-putňový Homoky 1993

Tokajské víno vysokej kvality s typickým tokajským chara ...

Cena: 30.00 €
plus minus Ks
Tokajský výber 5-putňový Homoky 1988

Zrelé luxusné tokajské víno s chuťou ananásu, medovéh ...

Cena: 60.00 €
plus minus Ks